Opis moriek plemena bronzových a ich pestovanie doma

Bronzové morky sú brojlery. Ich vlastnosťou je tmavá lesklá pera s kovovým leskom. Bronzové morky oceňujú poľnohospodári pre svoju vysokú produkciu mäsa a vajec. Pri vyváženej strave je priemerný prírastok na hmotnosti 1,5 až 2 kilogramy mesačne. Existujú dve odrody, ktoré sa líšia charakteristikami ich pestovania.

Pôvod plemena

Bronzové morky boli prvýkrát chované v USA v 20. storočí, preto sa nazývajú americké šelmy. Pri výbere boli použité morky africké a norfolské. Chovatelia boli konfrontovaní s úlohou vyvinúť produktívne plemeno pre priemyselné šľachtenie. Podarilo sa im: Americké bronzové morky priberajú na váhe, plemeno sa vyznačuje vysokou produkciou vajíčok. Pre vtáky je však vhodné iba vnútorné bývanie.


Domáci chovatelia pokračovali v práci svojich amerických kolegov a plemeno vylepšovali. Na severnom Kaukaze sa objavili bronzové morky prispôsobené na pestovanie na pastvinách. Na výbere sa zúčastnili najväčšie a najrýchlejšie dozrievajúce hybridy miestneho a amerického bronzového plemena.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Morky severného Kaukazu s bronzovým perím patria medzi úspechy ruského chovu. Plemeno bolo zaregistrované v roku 1956 a distribuované v strednej Ázii a južnom Rusku.

Opis bronzových moriek

Americké morky s veľkými ňadrami sa vyznačujú perím:

 • na krku - lesklý bronzový odtieň;
 • na chrbte - podobná farba s čiernym priečnym pruhom na konci každého peria;
 • na hrudi - tmavý bronz;
 • po stranách - čierna s bronzovým leskom;
 • na pleciach - so zelenkavým odtieňom;
 • krídla - tmavo hnedá, s bielymi, šedými pruhmi naprieč;
 • chvostová jednotka - čierna, so svetlými pruhmi a okrajmi.

Veľké a ťažké telo bronzových moriek so širokým hrudníkom je podoprené silnými nohami. Vek vtákov je určený farbou labiek: čierna - u mladých zvierat, ľahká, ružová - u zrelých, starých vtákov. Neopelená časť hlavy je pokrytá bielymi koralovými výrastkami. Z zobáku visí dlhý nosový výrastok.

Perie moriek severného Kaukazu majú svetlejšie bronzovo zelené odtiene. Perie na tele je lesklé a chvost je matný.

Vonkajšie rozdiely medzi domácimi morkami tiež zahŕňajú:

 • pretiahnuté telo, rozširujúce sa smerom k hrudnej kosti;
 • menej masívny hrudník;
 • červené koraly rastú na hlave.

Americké a severokaukazské plemená sú bežné široké telo a malá hlava, dlhé krídla a vejárovitý chvost. Zaujímavou črtou domácej odrody je to, že červené výrastky sa zmenia na modré, keď sú vtáky znepokojené.

všeobecné charakteristiky

Bronzové morky sú vysoko produktívnym druhom mäsa.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/Lxfgqe4vZOs frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Miera prírastku hmotnosti odrôd je uvedená v nasledujúcej hmotnostnej tabuľke:

VekHmotnosť v kilogramoch
americkýSevernej Kaukazskej
3 mesiace4,44
4 mesiace6,65
9 mesiacov11-208-18

Vtáky kŕmené hydinou priberajú na váhe až tridsať kilogramov. Morky v súkromných domácnostiach zriedka dosahujú svoju maximálnu hmotnosť. Dospelí muži prevažujú nad ženami o 10 kilogramov. Bronzové morky kladú 55 až 70 vajec za sezónu. Miera prežitia moriek je 70 percent. Plodnosť vajec je 90 percent. Samice sa ponáhľajú od deviatich mesiacov.

Hlavné pozitívne a negatívne aspekty

Výhody bronzových plemien moriek:

 • vysoká produktivita mäsa;
 • dobrá produkcia vajec;
 • silná imunita;
 • skorá zrelosť;
 • vysoká miera prežitia kurčiat;
 • nenáročný obsah.

nevýhody:

 • citlivosť na prievan a vlhkosť;
 • vtáky priberajú na váhe, ak sú správne kŕmené;
 • nevyvážená strava vedie u kurčiat k deformáciám nôh.

Je potrebné rozlišovať medzi americkými a severnými kaukazskými morkami, pretože u nich sa nedá voľne pasú. Vtáky domácej odrody pribúdajú na váhe. Morka z bronzového plemena s vysokým prsníkom po porážke vyzerá kvôli čiernej perie ako reprezentatívna.

Pravidlá chovu a starostlivosti o vtáky

Bronzové morky cudzích a domácich odrôd vyžadujú približne rovnaké podmienky zadržania. Rozdiely sa týkajú usporiadania hydinárne. Americké morky s veľkým breasted sú chované bez chôdze, preto musí byť v miestnosti zabezpečený ventilačný systém.

Stavebná konštrukcia

Optimálne podmienky domu:

 • teplota + 17 stupňov a viac;
 • nízka vlhkosť;
 • prirodzené a umelé osvetlenie.

Úspešná domáca kultivácia závisí od správneho výpočtu veľkosti miestnosti. Pri výkrme sa na jeden štvorcový meter umiestňujú štyri kurčatá vo veku troch mesiacov alebo dvaja dospelí. Ako založiť hydinárňu:

 • steny postavené z tehly a izolované z vnútornej strany drevotrieskou;
 • opatrne zatvorte trhliny;
 • položiť samonivelačnú podlahu;
 • inštalácia digestorov a kúrenie;
 • hniezda pre hniezda.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/Lxfgqe4vZOs frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Podlaha domu je pokrytá hrubou vrstvou rašeliny, slamy, sena alebo pilín. Stelivo sa každý deň uvoľňuje a mení sa každých 10 dní. Napriek vysokej hmotnosti je potrebné pre morky ustanoviť bidlá. Za účelom pohodlného odstránenia trusu sa pod bidlá umiestnia palety. Trvanie denného svetla pre vysokú produktivitu moriek je 14 hodín. Preto je potrebné v zime inštalovať žiarovky na dodatočné osvetlenie domu.

Inštalácia podávačov a napájačov

Krmítka z nerezovej ocele sa používajú na kŕmenie bronzových moriek. Sú zavesené v strede miestnosti, aby mohli prísť všetky vtáky. Samostatné jedlá sa berú na suché a mokré jedlo. Zvyšky sa odstránia a podávače sa umyjú. Inštalujú sa vákuové napájačky pre morky a napájačky pre dospelých vtákov. Pijáky na bradavky sa považujú za najhygienickejšie.

Pešia zóna

Vnútorné vtáky sú vybavené chôdzou výbehom. Z areálu urobte výjazd na oplotený priestor na čerstvom vzduchu. Pozemok je vysiaty trávou. Morky môžu chodiť hodinu denne. Aj pre vtáky dali na kúpanie nádoby s popolom. V lete môžu byť moriaky severného Kaukazu pestované na pastvinách - počas dňa môžu byť vypustené na trávnik s poľnými trávami a večer môžu byť vyhnané do hydinárne.

Ako kŕmiť bronzové morky?

Hydinové farmy intenzívne pestujú kŕmne zmesi.Hotová zmes obsahuje obilniny, zeleninu, vitamíny a stimulanty, ktoré poskytujú optimálnu rovnováhu látok v tele a rýchly prírastok hmotnosti. Pri pestovaní bronzových moriek na osobné potreby chovatelia nezávisle pripravujú kŕmnu zmes z obilnín. Do stravy musia byť pridané čerstvé bylinky a zelenina. Hlavný podiel je proteín, ktorý sa nachádza v obilných koncentrátoch. Hydina získava vlákninu a vitamíny z rastlín a zeleniny.

Mokré jedlo sa pripravuje na morčacie škrupiny - obilie a zelenina sa hnetú v mäsovom alebo rybom vývare.

Výživa mladého hovädzieho dobytka:

 • 1-2 dni - drvené varené vajcia, nízkotučný tvaroh, malá ovsená kaša;
 • 3-10 dní - nasekaný ďatelina a lucerna, obarené žihľavy;
 • 11 - 30 dní - namiesto vajec sa pridáva drvené zrno; začať s dvoma gramami na jednotlivca a zvýšiť na tridsať gramov do jedného mesiaca veku.

V druhom mesiaci života sa moriakom podáva 5 gramov koláča denne. Tiež pestované kurčatá ako zelené cibuľové perie. Turecké šupky pijú pol litra vody denne. Od desiateho dňa po narodení sa mladým zvieratám podáva dvakrát za týždeň, aby vypili slabý roztok mangánu na prevenciu črevných chorôb. Turecko a dospelé vtáky sa kŕmia trikrát denne a nosnice štyrikrát. Ráno dávajú mokré zmesi a popoludní a večer suché zmesi.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/Lxfgqe4vZOs frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Diéta pre zrelé morky:

 • jačmeň;
 • pšenica;
 • kukurica;
 • slnečnicová múčka;
 • hrach;
 • nakrájanú nakrájanú zeleninu - zemiaky, mrkva, repa;
 • pšeničné otruby;
 • kŕmne droždie;
 • mäsokostná múčka;
 • naklíčený jačmeň a ovos.

Zelené krmivo nahradí siláž v zime. Krieda a soľ sa používajú ako minerálne prísady. Bronzové morky ako každá hydina potrebujú na trávenie tuhé častice - jemný štrk, drvené vaječné škrupiny alebo škrupiny.

Chovné jemnosti

Na malých farmách sú vtáky chované spolu, je tu jeden samec pre 15 samíc. Na veľkých farmách na chov hydiny sa kurčatá chovajú spolu až do šiesteho týždňa života a potom sa triedia podľa pohlavia. Keď sú dospelí spolu, začnú bojovať.

Ako producenti sa vyberajú stredne veľké morky, pretože príliš ťažký samec môže samicu rozdrviť. Na hydinových farmách sa hnojenie vykonáva umelo. V rámci tohto plemena sa chovajú moriaky severného Kaukazu a Ameriky. Produkčné obdobie chovných moriek je 4 roky. Bronzové morky dozrievajú veľmi skoro. Ale pri stálom osvetlení dochádza k produkcii vajec o 1,5 mesiaca skôr. Samičky kladú vajcia 5-9 mesiacov ročne. Hmotnosť morčacieho vajca je 90 - 100 gramov.

Morky inkubujú svoje vlastné spojky a kladú vajíčka kačíc a sliepok. Násadový inštinkt je najlepšie vyvinutý u dvojročných sliepok. Kurčatá sa vyliahli 28 dní po vytvorení spojky. Je ťažké pre novonarodené morčacie vtáky prelomiť škrupinu. Preto musíte kúsky dôkladne odlomiť. Vyliahnuté jednodňové kurčatá sa vysadia slepačkou. Morky sa starajú o potomka mesiac: zahrejú ich, naučia ich chodiť a jesť.

Zabíjanie vtákov

Bronzové morky sa zabíjajú po 4 mesiacoch a morky po 5-6 mesiacoch. Ďalšie výkrm a údržba sa nevyplácajú. Pripravenosť jatočných vtákov je tiež určená telesnou hmotnosťou. Optimálna hmotnosť je 12 kilogramov. Spravidla sa však riadia podľa veku, pretože je možné, že Turecko priberie na váhe. Neskôr sa hromadný zisk zastaví. Vtáky jesť viac jedla, ale neťažia sa.

morčacie bronz

Choroby a ich liečba

Bronzové plemená moriek majú silnú imunitu. Ak sa však v hydinárni nedodržiavajú hygienické pravidlá, nevyvážená strava a absencia očkovania, vtáky sa stávajú náchylnými na infekcie.

Časté choroby:

 • tuberkulóza - prenášaný hmyzom nasávajúcim krv, vedie k smrti hospodárskych zvierat, spôsobuje, že mäso a vajcia nie sú vhodné na predaj;
 • mykoplazmóza - plesňová infekcia dýchacích ciest sa u vtákov vyvíja v dôsledku vysokej vlhkosti v dome, kŕmenia rozmaznanou zeleninou a obilninami a lieči sa antibiotikami;
 • kiahne sú nevyliečiteľnou chorobou kože, prenášajú sa z chorých vtákov na zdravé, môžu úplne zničiť hospodárske zvieratá;
 • kokcidióza je bakteriálna infekcia prenášaná vodou, potravou a trusom;
 • týfus - prenášaný tiež z chorých vtákov, v počiatočnej fáze sa lieči antibiotikami;
 • histomoniáza - prenášaná na morky z kurčiat, husí kontaktom s vtákmi alebo usadením v hydinárni bez predbežného antiseptického ošetrenia.

Najbežnejšou chorobou, ktorá sa vyskytuje u všetkých druhov hydiny, je parazitárna infekcia. Morky sa nakazia červami vodou z nádrží, trávou z bažinatých oblastí.

V dôsledku nesprávneho kŕmenia sa u moriek vyvinie nedostatok vitamínov a enteritída. Nedostatok čerstvého vzduchu a svetla v miestnosti spôsobuje nedostatok vitamínu D. Preto by sa vtákom, ktorí sa chovajú vo vnútri, malo nechať na krátku prechádzku.

Bez vitamínu A sa morky stávajú slabými a strácajú perie. Na doplnenie látky je potrebné do stravy pridať mrkvu. Na zabránenie nedostatku vitamínov sa do krmiva pre kurčatá a dospelé vtáky pridávajú hotové minerálne prísady - premixy.

Nezdravé vtáky majú tieto príznaky:

 • nedostatok chuti do jedla;
 • hnačka so zelenými alebo červenými nečistotami;
 • apatia;
 • zníženie produkcie vajec;
 • zvýšenie teploty;
 • hlienový výtok z nosa, očí;
 • namáhavé dýchanie.

Chorobní jedinci sú odstránení a je zvolaný veterinár. Neodporúča sa liečiť vtáky samostatne, pretože to môže viesť k prepuknutiu nebezpečnej choroby. Bakteriálne infekcie sa vyvíjajú rýchlo a majú podobné príznaky. Veterinár môže presne určiť chorobu. Ak sa nájde týfus, kiahne alebo tuberkulóza, bude potrebné zlikvidovať choré vtáky a zvyšok dobytka ponechať v karanténe. Aby sa predišlo infekciám, steny domu sú pokryté haseným vápnom a misky sú ošetrené antibakteriálnymi látkami raz mesačne.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica